Obec Dětřichov nad Bystřicí
Dětřichov
nad Bystřicí

Válečné hroby a pietní místa

Péči o válečné hroby upravuje zákon č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech a pietních místech a o změně zákona č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Zákon stanovuje práva a povinnosti v oblasti péče o válečné hroby a pietní místa (dále jen "válečný hrob") a orgány státní správy a jejich působnost ve věcech válečných hrobů.

Orgánům státní správy ukládá:

Obecním úřadům s rozšířenou působností:

• vést evidenci válečných hrobů, které jsou v jeho správním obvodu;
  • informovat příslušný krajský úřad o počtech a o stavu válečných hrobů, které vede v evidenci.

Informaci podává do konce června kalendářního roku podle stavu k 31. prosinci předchozího roku.

Krajským úřadům:

• vést souhrnnou evidenci válečných hrobů, které jsou v jeho správním obvodu;
  • koordinovat péči o válečné hroby v rámci kraje;
  • informovat ministerstvo o počtech a o stavu válečných hrobů, které vede v evidenci.

Informaci podává do konce září kalendářního roku podle stavu k 31. prosinci předchozího roku.

Ministerstvu obrany:

• v případě pochybností rozhodnout o tom, co je válečným hrobem;
  • koordinovat péči o válečné hroby v České republice a v zahraničí;
  • vést centrální evidenci válečných hrobů;
  • poskytovat dotace na péči o válečné hroby jeho vlastníku, pokud není znám, vlastníku nemovitosti;
  • poskytovat náhradu za omezení užívání nemovitosti a hradit výdaje za odkoupení nemovitosti nebo její části.

Zákon nabyl účinnosti 1. července 2004 a zahájil kvalitativně novou etapu v historii péče o válečné hroby.

Bližší informace k dané problematice lze získat na http://www.valecnehroby.army.cz/

Na výše uvedeném odkazu se nachází také Evidence válečných hrobů, odkaz „Evidence VH“je umístěn na levém panelu obrazovky. V evidenci lze vyhledávat údaje o válečných hrobech v České republice (Hledání VH v ČR) i o českých válečných hrobech v zahraničí (Hledání VH v zahraničí).

Údaje lze vyhledávat jednak podle údajů o osobách pohřbených ve válečných hrobech nebo připomenutých na pietních místech (záložka - Hledání podle osobních údajů) a také podle údajů o válečných hrobech (záložka – Hledání podle údajů o VH).

K zobrazení všech válečných hrobů v terénu prostřednictvím mapy slouží odkaz „Mapa lokalit VH“. Pro zobrazení jednotlivých válečných hrobů v ČR prostřednictvím tohoto odkazu je nutné provést přiblížení (větší detail mapy) vybrané oblasti. Válečné hroby v zahraničí se na mapě zobrazují i v základním náhledu. Kliknutím myší na symbol válečného hrobu zobrazeného v mapě lze zobrazit další související informace.

Součástí informací o válečném hrobu je jeho zobrazení na mapovém podkladu (pokud jsou známy údaje GPS), související fotodokumentace a e-mailový kontakt na osobu, zodpovědnou za správnost a úplnost zobrazených údajů.

Tento portál je výsledkem několikaleté práce pracovníků obecních úřadů obcí s rozšířenou působností, pracovníků Krajských úřadů a Ministerstva obrany České republiky.

Kontaktní údaje:

Ing. Jaroslav Vandas – starosta, tel. +420603146724; starosta@obec-detrichov.cz

Ing. Jiří Dobrovič – místostarosta, tel. +420601541112, mistostarosta@obec-detrichov.cz

Aktuální teplota

19.3.2024 11:03

Aktuální teplota:

4.9 °C

Vlhkost:

Rosný bod:

-2.8 °C

Mobilní aplikace V OBRAZE

mobilní aplikace